Jullåda nr. 1 – vår storsäljare!
Letar ni efter en uppskattad julklapp till personalen? Jullåda nr. 1 är Din Delis mest populära jullåda och en färdig julgåva fylld med utvalda delikatesser, hantverk och julkänsla.
Flera av produkterna gör vi själva, däribland Din Delis Årgångsglögg och vår egengjorda Julmarmelad. De finns bara hos oss och gör därför jullådan till en unik julklapp som mottagaren inte hittar någon annanstans.
Dessutom innehåller lådan inga kylvaror. Det gör den extra smidig som företagsjulklapp, eftersom vi kan skicka den direkt till personal, kunder och samarbetspartners runt om i Sverige.
Pris: 600 kr inkl. moms.
Årets innehåll
- Din Deli´s Årgångsglögg (alkoholfri, 500 ml) – En smakupplevelse ni bara hittar hos oss. Varje år skapar vi en helt ny blandning, och vår Årgångsglögg har blivit en tradition för många av våra kunder. Årets smak bjuder på känslan av lyx, champagne, persika, glitter och mycket, mycket mer. Resultatet är en fyllig och mjuk alkoholfri glögg med riktig julkänsla.
- Verduijn´s Pepparkakor med mandel (75 g) – Tunna, spröda och krispiga pepparkakor med mandel. Dessutom passar de perfekt till både glögg och ost.
- Din Deli´s Chokladtryfflar (200 g) – Krämiga chokladtryfflar från Borås, pudrade med kakao. Vi förpackar dem hos oss i Ulricehamn i eleganta påsar av tapeter från Ulricehamns Tapetfabrik.
- Din Deli´s Mandelbiscottis – Klassiska italienska småkakor bakade med mandel. De är superläckra tillsammans med årets glögg eller en kopp kaffe, men passar också fantastiskt till ett glas Amaretto.
- Din Deli´s Julmarmelad – Vi tillagar vår egen Julmarmelad i köket hos Din Deli i Ulricehamn. Den finns bara hos oss och är en riktig favorit på ostbrickan. Framför allt passar den fint till blåmögelost, hårdost och getost.
- Din Deli´s Brända mandlar (80 g) – Vi gör våra brända mandlar i samarbete med Schweizermandel i Ambjörnarp. Receptet är ett äkta familjerecept från Basel i Schweiz och ger en härlig balans mellan sötma och knaprighet.
- Grandma Wild’s Småkakor – Juligt goda småkakor med syrliga tranbär och ljuvlig vit choklad. De är spröda, söta och fulla av julkänsla. Dessutom kommer de i en vacker röd presenttub.
- 2 x Truffee´s – Franska chokladtryfflar med tranbär och hasselnöt.
En färdig julklapp till personalen
Vi packar delikatesserna i en stilren presentlåda som är färdig att ge bort. Det gör Jullåda nr. 1 till ett enkelt alternativ för företag som vill ge sina medarbetare en personlig och uppskattad julklapp.
Eftersom lådan inte innehåller kylvaror är den dessutom enkel att hantera och skicka. Ni kan välja att få alla jullådor levererade tillsammans till företaget eller låta oss skicka julklapparna direkt till olika mottagare.
Jullådan passar självklart också utmärkt som julklapp till kunder och samarbetspartners eller som en riktigt god julpresent till familj och vänner.
Julgåva till anställda – 600 kr inkl. moms
Jullåda nr. 1 kostar 600 kr inklusive moms och motsvarar därmed Skatteverkets beloppsgräns för skattefri julgåva till anställda under 2026.
För att julgåvan ska vara skattefri behöver även Skatteverkets övriga villkor vara uppfyllda.
Beställ företagets julklappar i god tid
Ni kan beställa era jullådor redan nu och själva välja när ni vill få dem levererade eller dela ut dem. På så sätt kan ni säkra årets personaljulklappar i god tid före jul.
Behöver ni många julklappar? Vi hjälper gärna till med större företagsbeställningar och kan hitta en leveranslösning som passar just ert företag.
Ring oss på 0703-272144 eller fyll i formuläret Förfrågan, så återkommer vi så snart vi kan.
Obs! Vi reserverar oss för eventuell slutförsäljning av vissa produkter. Om någon produkt tar slut ersätter vi den med en likvärdig produkt.
Vanliga frågor om Jullåda nr. 1
Är Jullåda nr. 1 en skattefri julgåva till personalen 2026?
Jullådan kostar 600 kr inklusive moms, vilket motsvarar Skatteverkets beloppsgräns för skattefri julgåva till anställda under 2026. För att gåvan ska vara skattefri behöver även Skatteverkets övriga villkor vara uppfyllda.
Vad innehåller jullådan?
Jullådan innehåller noga utvalda juldelikatesser, bland annat Din Delis egen Årgångsglögg, vår egengjorda Julmarmelad, chokladtryfflar, biscotti, brända mandlar, pepparkakor och småkakor.
Vad gör Din Delis jullåda unik?
Flera av produkterna är våra alldeles egna och finns bara hos Din Deli. Varje jul skapar vi en ny smak på vår Årgångsglögg och dessutom tillagar vi Julmarmeladen i vårt eget kök i Ulricehamn. Därför blir jullådan en personlig företagsjulklapp som mottagaren inte hittar någon annanstans.
Kan jullådan skickas direkt till våra anställda?
Ja. Jullådan innehåller inga kylvaror. Därför kan vi skicka den direkt till mottagaren, vilket är perfekt när företagets personal arbetar eller bor på olika platser i Sverige.
Kan vi beställa nu men få jullådorna levererade närmare jul?
Ja. Ni kan beställa jullådorna i god tid och ange när ni önskar leverans. På så sätt kan ni säkra årets julklappar innan någon av produkterna riskerar att bli slutsåld.
Kan företag beställa många jullådor?
Självklart. Vi hjälper gärna till med större beställningar av julklappar till personal, kunder och samarbetspartners. Kontakta oss på 0703-272144 eller skicka en förfrågan, så hjälper vi er med upplägg och leverans.
Kan vi skicka jullådorna till en och samma företagsadress?
Ja. Vi kan både leverera en samlad företagsbeställning och skicka julklappar individuellt till olika mottagare. Kontakta oss så hittar vi den smidigaste lösningen för just ert företag.
Räknas frakten in i gränsen på 600 kr?
Nej. Arbetsgivarens kostnader för administration och transport av julgåvan räknas inte in i gåvans värde.
Innehåller jullådan alkohol?
Nej. Din Delis Årgångsglögg är alkoholfri, vilket innebär att hela jullådan är alkoholfri.

































